آموزش Account Level Filtering و User Level Filtering در Cpanel

Account level filtering، User level filtering به کاربر اجازه میدهند از دریافت بعضی از ایمیل ها جلوگیری شود و یا فعالیتی خاص انجام دهد. مثلا به کمک این قسمت ها می توانید تعیین کنید که تمامی ایمیل هایی که دارای کلمه ای خاص در عنوان خود هستند و یا از آدرس ایمیل خاصی ارسال شده اند، پذیرفته نشوند و فرستنده ی آنها خطایی مبنی بر پذیرفته نشدن ایمیل دریافت کند. و یا میتوانید تعیین کنید که کلیه ی ایمیل های دارای یک محتوای خاص، برای شما به ادرسی که تعیین میکنید ارسال شوند. البته امکانات این بخش به دو مورد ذکر شده محدود نمی شود و کاربرد های بسیاری دارند.

تفاوت Account Level Filtering و User Level Filtering این است که فیلتر هایی که در بخش Account Level Filtering تعریف شوند، بر روی کل حساب کاربری هاستینگ شما و هر چند تا اکانت ایمیل که در آن داشته باشید تاثیر خواهند گذاشت ولی فیلتر های مربوط به User Level Filtering فقط روی اکانت ایمیلی که فیلتر را بر روی آن تعریف کرده اید، تاثیر خواهند داشت.
وارد سی پنل شوید و در بخش Email بر روی User Level Filtering کلیک کنید.در صفحه ای که باز می شود در جلوی اکانت ایمیلی که مایلید فیلتر مورد نظر را بر روی آن اعمال کنید بر روی لینک Manage Filters کلیک کنید.در ادامه بر روی دکمه ی Create New Filter کلیک نمایید تا به صفحه مربوط به ساخت فیلتر ها هدایت شوید.

در قسمت Filter Name نام فیلتر خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که نام فیلتر نمیتواند از الگوی Rule # پیروی کند و باید نامی به غیر از این نام برای فیلتر خود انتخاب نمائید .

در قسمت Rules از منوی کشویی اول، قسمتی که مایلید مورد بررسی قرار گیرد را انتخاب کنید. مثلا برای چک کردن فرستنده کافی است From را انتخاب کرده و یا برای چک کردن عنوان ایمیل کافی است Subject را انتخاب کنید.

در منوی کشویی دوم، شرط دلخواه خود را انتخاب کنید. مثلا برای بررسی برابری کافی است equals را انتخاب کرده و یا برای وارد کردن عبارات با قاعده یا Regular expression ها گزینه ی matches regex را انتخاب نمایید. (انتخاب های مختلفی مثل بررسی شروع شدن با یک شرط خاص، پایان یافتن با یک شرط خاص، شامل شدن و … در اختیار شما هستند.(در تکست باکس عبارت دلخواه خود را وارد نمایید.

در صورتی که مایلید بیش از یک شرط را مورد بررسی قرار دهید میتوانید با استفاده از دکمه + شرط های بیشتری را تنظیم نمایید.

در بخش Actions؛ عملی که مایل هستید روی ایمیل دریافتی انجام شود را تعیین کنید.

روی دکمه ی Create کلیک کنید تا فیلتر شما ایجاد شود.

فیلتر ایجاد شده در لیست Current Filters به نمایش در خواهد آمد و شما میتوانید در هر زمان با کلیک بر روی Edit آن را ویرایش کرده و یا با کلیک بر روی دکمه Delete آن را حذف نمایید.

نحوه ی استفاده از Account Level Filtering هم دقیقا به همین صورت است با این تفاوت که فیلتر های ایجاد شده دراین بخش، فقط روی یک آدرس ایمیل فعال نخواهند بود و بر روی تمامی اکانت های ایمیل شما تاثیر خواهند گذاشت.

توضیح مختصری در مورد Spam Assassin

یک نرم افزار ضد اسپم بسیار قدرتمند و شناخته شده است که میتوانید به شما کمک کند تا به سادگی از شر هرزنامه ها رها شوید. همانطور که قبلا هم توضیح داده شد، ایجاد فیلتر ها در سی پنل گرچه میتواند به منظور جلوگیری از دریافت برخی از ایمیل های شناخته شده به عنوان اسپم باشد ولی این روش، روش مناسبی برای جلوگیری از دریافت همه هرزنامه ها نیست چرا که شما میبایست از پیش فیلتر های لازم را بر روی آنها تنظیم کنید و این کار امری وقت گیر بوده و عملا غیر ممکن است. چرا که شناسایی اسپم معمولا بر اساس الگوریتم هایی بسیار پیچیده تر از فیلتر های ساده ای که ما میتوانیم در سی پنل ایجاد کنیم، انجام میگیرد. بنابراین اینجاست که Spam Assassin به میان می آید.

برای دسترسی به Spam Assassin کافی است در کنترل پنل cPanel در قسمت Email Management Tools بر روی آیکن مربوط به این برنامه کلیک کنید و سپس با کلیک بر روی دکمه Enable Spam Assassin آن را فعال نمایید. شما در این بخش این انتخاب را دارید که تعیین کنید ایمیل های شناخته شده به عنوان اسپم، به صورت اتوماتیک از روی هاست شما پاک شوند. در عین حال شما قادر خواهید بود این برنامه را به نحوی تنظیم کنید که فولدری با عنوان Spam به هرزنامه های شما اختصاص داده و همه ی آنها را در این فولدر نگهداری نماید.

همچنین در بخش Configure Spam Assassin امکان تنظیم فیلتر های دلخواه جهت جلوگیری از دریافت هرزنامه نیز در اختیار شما قرار میگیرد. بنابراین همانطور که میبینید با استفاده از این ابزار میتوانید به سادگی یک باکس ایمیل تمیز و مرتب و خالی از هرزنامه داشته باشید. البته همیشه به یاد داشته باشید که الگوریتم های شناسایی اسپم نیز گاهی ممکن است اشتباه کنند، بنابراین هر چند وقت یک بار سری هم به فولدر اسپم خود بزنید و اطمینان حاصل کنیک که ایمیلی به اشتباهی به این فولدر نرفته باشد.

از آنجایی که Spam Assassin یک امکان optional است بنابراین ممکن است همه ی هاستینگ ها آن را در اختیار شما قرار ندهند، بنابراین اگر آن را در پنل خود پیدا نکردید، زیاد هم نگران نباشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسمان هاست را در اینستاگرام دنبال کنید