انواع پروتکل های اینترنت

انواع-پروتکل-های-اینترنت-آسمان-هاست

 تصور زندگی مدرن بدون اینترنت دشوار است. اما در سطح پایه، شبکه جهانی در واقع فقط یک ارتباط بین کامپیوترهای مختلف است. این اتصال توسط انواع پروتکل های اینترنت ارائه می شود، لیستی از قوانین که ویژگی ها و روش انتقال اطلاعات را تعیین می کنند.

به طور کلی، تعداد زیادی پروتکل انتقال داده وجود دارد. در این مقاله ما در مورد اساسی ترین انواع پروتکل های اینترنت صحبت خواهیم کرد.

انواع-پروتکل-های-اینترنت-آسمان-هاست
انواع پروتکل های اینترنت

پروتکل اینترنت- IP

پروتکل ip پروتکلی است که توسط آن داده ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر در اینترنت ارسال می شود. می توان گفت که این پروتکل ساده ترین است، اما غیر قابل اعتماد. زیرا تحویل بسته ها به گیرنده را تأیید نمی کند و یکپارچگی داده ها را نیز کنترل نمی کند. پروتکل IP داده ها را بدون ایجاد اتصال منتقل می کند.

FTP ، پروتکل انتقال فایل

پروتکل انتقال فایل (ftp) یک پروتکل استاندارد اینترنتی برای انتقال فایل ها بین رایانه ها از طریق اینترنت از طریق اتصالات tcp /ip است. پروتکل FTP معمولا از پورت 21 به عنوان وسیله ارتباطی استفاده می کند.( آموزش ساخت اکانت FTP در کنترل پنل cPanel )

SSH پوسته ایمن

حال ببینیم Ssh  چیست؟

SSH (Secure Shell – “Secure Shell”) ، یک پروتکل شبکه برای کنترل از راه دور سیستم عامل با استفاده از خط فرمان و انتقال داده ها به صورت رمزگذاری شده است. (

ssh چیست و چگونه کار میکند ؟ 

محل استفاده از SSH:

SSH و telnet

SSH و Telnet دو پروتکل شبکه هستند که برای اتصال به یک کامپیوتر راه دور مورد استفاده قرار می گیرند.

SSL لایه سوکت های امن

SSL با اجازه دادن به برنامه‌ها برای رمزگذاری داده‌هایی که از یک کلاینت به یک سرور مربوطه می‌رود، امنیت بالایی را فراهم می‌کند. ( تفاوت میان ssl و tls چیست ؟ – آسمان هاست )

انواع-پروتکل-های-اینترنت-آسمان-هاست
انواع پروتکل های اینترنت

TELNET یکی از معروفترین انواع پروتکل های اینترنت

telnet یک فرمان کاربر و در عین حال یک پروتکل TCP/IP است که امکان دسترسی به رایانه های راه دور را فراهم می کند. با استفاده از Telnet، یک مدیر یا کاربر دیگر می تواند از راه دور به رایانه شخص دیگری دسترسی داشته باشد. در وب، پروتکل های HTTP و FTP به شما این امکان را می دهند که فایل های خاصی را از رایانه های راه دور درخواست کنید، اما به عنوان کاربر آن رایانه وارد سیستم نشوید. با Telnet، شما به عنوان یک کاربر معمولی با هر گونه امتیازی که ممکن است برای برنامه خاص و داده های ذخیره شده در آن رایانه به شما اعطا شده باشد، وارد شوید. این پروتکل عمدتا از پورت 23 استفاده میکند.

SMTP پروتکل ساده انتقال نامه

پروتکل smtpپروتکل استاندارد برای سرویس های پیام رسانی در شبکه TCP/IP است.  SMTP یک پروتکل لایه کاربردی است که معمولاً از پورت 25 استفاده می کند.

POP3 پروتکل اداره پست

پروتکل POP یک پروتکل استاندارد اینترنتی از انواع پروتکل های اینترنت است که ایمیل را از یک سرور پست الکترونیکی راه دور استخراج و بازیابی می کند تا به ماشین میزبان اجازه دسترسی به آن را بدهد. POP یک پروتکل لایه کاربردی از مدل OSI است که به کاربران نهایی امکان بازیابی و دریافت ایمیل را می دهد.

POP از پشته پروتکل TCP/IP برای اتصال شبکه استفاده می کند و با پروتکل SMTP برای ارتباط ایمیل سرتاسر کار می کند، جایی که POP پیام ها را دریافت می کند و SMTP آنها را به سرور می فرستد. از سال 2012، پروتکل POP، در نسخه سوم خود، به نام POP 3، معمولا در اکثر معماری های ارتباطی مشتری/سرور پیام رسانی استفاده می شود.پروتکل POP3 معمولاً از پورت 110 استفاده می کند.

IMAP پروتکل دسترسی به پیام های اینترنتی

در واقع این پروتکل از انواع پروتکل های اینترنت، برای دسترسی به ایمیل ها در یک سرور راه دور از یک مشتری محلی کاربرد دارد.

 IMAP یک پروتکل اینترنت لایه کاربردی است که از پروتکل های لایه انتقال زیرین برای ایجاد سرویس های ارتباطی میزبان به میزبان برای برنامه ها استفاده می کند. این امکان استفاده از سرور پست الکترونیکی از راه دور را فراهم می کند. آدرس پورت شناخته شده برای IMAP 143 است.

معماری IMAP به کاربران این امکان را می دهد که ایمیل ها را از طریق یک سرور راه دور، بدون کمک هیچ دستگاه خاصی ارسال و دریافت کنند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسمان هاست را در اینستاگرام دنبال کنید