تفاوت های میان سرور مجازی لینوکس و ویندوز

تفاوت-سرور-مجازی-و-سرور-لینوکس-آسمان-هاست

قبل از بحث در مورد تفاوت های سرور مجازی و سرور لینوکس، باید بگوییم که شباهت های قابل توجهی نیز بین این دو وجود دارد. هر دو نوع سرور عملکرد بسیار خوبی در مقایسه با سرور اشتراکی ارائه می دهند و معمولاً توسط افراد حرفه ای استفاده می شوند. همچنین تفاوت هاست لینوکس و هاست ویندوز نیز در این باره مشهود است که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

اما بیایید به تفاوت ها بپردازیم:

 بعد از این‌ که کسب ‌وکار خود را راه‌اندازی کردید نیاز است با ثبت یک دامنه دلخواه یک فضا برای میزبانی وب ایجاد کنید. سرور مجازی یک سرویس باکیفیت و پرسرعت است که انواع مختلفی دارد. سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز از انواع سرور های مجازی هستند. در این مقاله می ‌خواهیم تفاوت سرور مجازی ویندوز و لینوکس را بیان کنیم تا بتوانید مناسب‌ترین سرویس میزبانی برای وب‌سایت خود را انتخاب کنید.

سرور مجازی چیست ؟

سرور مجازی یا همان VPS یک ماشین مجازی است دارای سیستم عامل و محیط ایزوله شده می‌باشد و می‌توان گفت بخشی از یک سرور فیزیکی است. سرور مجازی توسط شرکت های هاستینگ اینترنت به فروش می ‌رسد و برای کسانی که می‌خواهند از هاست اشتراکی با منابع محدود به سرورهایی با منابع و امکانات بیشتر دسترسی داشته باشند مناسب است. با استفاده از سرور مجازی از منابع بیشتری بهره می برید و می‌توانید وب‌سایت خود به آسانی کنترل و در اختیار داشته باشید. بر روی سرور مجازی خود می‌توانید سیستم عامل لینوکس یا سیستم عامل ویندوز نصب کنید و از ویژگی‌های هرکدام بهره ببرید. سرور مجازی در دو دسته سرور اشتراکی و سرورهای اختصاصی وجود دارند. شما می‌توانید برای خرید سرور مجازی و مشاهده انواع آن از آسمان هاست کلیک کنید.

تفاوت-سرور-مجازی-و-سرور-لینوکس-آسمان-هاست
سرور مجازی چیست

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس از نظر عملکرد

 سرور مجازی لینوکس به منابع کمتری نیاز داشته و در زمان افزایش بار نیازی به راه‌اندازی مجدد ندارد. سرور مجازی لینوکس همراه با SSH استفاده می‌شود و مدیریت سرور مجازی از طریق خط فرمان انجام می‌گیرد. اما در مقابل سرور مجازی ویندوز باید بعد از هر بروزرسانی جزئی مجدداً راه‌اندازی شود. سرور مجازی ویندوز از رابط کاربری گرافیکی استفاده کرده درصورتی‌که این رابط را به‌درستی بهینه‌سازی نشده باشد از تمام منابع به‌صورت بسیار زیاد استفاده می‌کند.

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس از نظر امنیت

 در سرور مجازی لینوکس امنیت به ‌خوبی رعایت شده و این سرورها کم‌تر در معرض حمله قرار می گیرند. در سرور مجازی لینوکس تنها مدیران سایت می‌توانند به سرور دسترسی پیدا کرده و کدها را ویرایش کنند. این مورد به نحوه نصب و تنظیم سرور نیز بستگی دارد. سرورهای مجازی ویندوز نسبت‌به سرور های لینوکس از امنیت کمتری برخوردار بوده که باید نصب صحیح و تنظیمات درست در این ‌باره انجام شود.

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس از نظر هزینه

سرور مجازی لینوکس نسبت‌به سرور مجازی ویندوز هزینه کمتری دارد چرا که لینوکس اپن سورس بوده و کاربر به دلخواه می‌تواند تغییراتی در تنظیمات آن اعمال کند و یک نسخه سفارشی برای خودش داشته باشد. اما سرور مجازی ویندوز یک نرم‌افزار است که متعلق به مایکروسافت و مختص این شرکت می‌باشد و کاربران موظف‌اند برای استفاده از این سرور و خرید لایسنس هزینه هایی پرداخت کنند. تفاوت در هزینه از اصلی‌ترین تفاوت‌های سرور مجازی لینوکس و ویندوز است. برای‌اینکه یک گزینه مقرون ‌به‌ صرفه‌تر روی میز داشته باشید خرید سرور مجازی لینوکس پیشنهاد می‌شود که درایو های آن بدلیل عدم نیاز به بروزرسانی منظم نیز قیمت کمتری دارند.

تفاوت-سرور-مجازی-و-سرور-لینوکس-آسمان-هاست
سرور مجازی ویندوز و لینوکس

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس از نظر سهولت استفاده

از دیگر تفاوت ‌های این دو سرور نحوه پیکربندی و انجام کار با آن‌ها است که در این خصوص نیز سرور لینوکس گزینه بهتری است. کاربران سرور مجازی لینوکس کنترل بیشتری بر منابع سرور داشته با استفاده از سی پنل به‌راحتی می‌توانند وب‌سایت خود را مدیریت کنند. مدیریت FTP و SSH با سیستم عامل لینوکس آسان‌تر می‌شود.

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس از نظر پشتیبانی فنی

یکی از عوامل مهم در انتخاب سرور مجازی پشتیبانی فنی می‌باشد همان‌طور که می‌دانید ویندوز محبوب‌ترین و معروف‌ترین سیستم عامل دنیا می‌باشد که از پشتیبانی فنی خوبی برخوردار است. یکی از دلایلی که موجب می‌شود کاربران سرور مجازی ویندوز را نسبت‌به سرور مجازی لینوکس ترجیح دهند پشتیبانی فنی خوبی است که ویندوز ارائه می دهد. اما در مقابل لینوکس از رویکرد جدیدی برای پشتیبانی فنی استفاده می‌کند. این رویکرد که البته هزینه‌بر نیز است باعث می‌شود تا توسعه دهندگان در سراسر دنیا برای حل مشکلات به‌کارگرفته شوند. پشتیبانی فنی ویندوز از طریق مایکروسافت انجام می‌شود که برای استفاده از آن باید هزینه‌ای پرداخت کنید.

تفاوت سرور مجازی و سرور لینوکس ازنظر انعطاف‌پذیری

سرور مجازی برای رفع نیازهای مشاغل طراحی‌شده است. افرادی که سرور مجازی انتخاب می‌کنند معمولاً می‌خواهند کنترل امور را به دست بگیرند و وب‌سایت را به میل خود رشد دهند. دراین ‌بین انعطاف‌پذیری یکی از اهمیت های سرور مجازی لینوکس است. سرور مجازی لینوکس نسبت‌به سرور مجازی ویندوز از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است چراکه در محیط سرور مجازی لینوکس اضافه کردن منابع پردازشی با سهولت بیشتر و هزینه کم‌تر انجام می‌شود. همچنین سرور مجازی لینوکس درهنگام انتخاب CMS از گزینه‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند. اگر می‌خواهید منابع سیستم را به‌راحتی تنظیم کنید خرید سرور مجازی لینوکس توصیه می‌شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسمان هاست را در اینستاگرام دنبال کنید