سرور چیست و انواع سرور ها کدامند و کاربرد آنها

سرور-چیست-آسمان-هاست

سرور یک سیستم یا برنامه رایانه ای است که به رایانه ها یا برنامه های دیگر سرویس می دهد. رایج ترین استفاده از این عبارت برای توصیف ماشینی است که داده ها را به ماشین های دیگر منتقل می کند. داده ها را می توان از طریق اینترنت به رایانه های موجود در یک شبکه گسترده (WAN) ارسال کرد. از سوی دیگر، سیستم های LAN ممکن است داده ها را دریافت کنند. LAN   به عنوان شبکه محلی نامیده می شود.

سرورهای یک شبکه، رگ حیات آن هستند. آنها منابع مشترک مورد نیاز کاربران شبکه از جمله ایمیل، خدمات وب، پایگاه داده، ذخیره سازی فایل و غیره را فراهم می کنند.

برای خرید هاست لینوکس ایران کلیک کنید

هاست-لینوکس-ایران-آسمان-هاست

تعریف فنی سرور چیست

سرورها، از نظر تئوری، رایانه هایی هستند که منابع را در اختیار سایر رایانه ها قرار می دهند. یک اتصال شبکه باید به گونه ای تنظیم شود که اگر می خواهد به عنوان یک سرور عمل کند، دستگاه بتواند به درخواست های مشتریان گوش دهد. ( خرید سرور مجازی )

سرور-چیست-آسمان-هاست
انواع سرور چیست

کار سرور چیست

یک سرور داده ها را از طریق شبکه جمع آوری و انتقال می دهد. ممکن است یک شبکه محلی، مانند شبکه شرکت شما، یا شبکه ای باشد که مکان های متعددی را در بر می گیرد. از طرف دیگر، می تواند یک شبکه جهانی باشد.

سرورها ممکن است بر روی هر رایانه ای که نرم افزار مناسب نصب شده دارد اجرا شوند. علیرغم این واقعیت که نام سرور تصاویری از رایانه های عظیم و پرقدرت را تداعی می کند که داده ها را در سراسر اینترنت جابجا می کنند.

هر زمان که به اینترنت وارد شوید، سرور قابل دسترسی است.

دلیل نیاز ما به سرور چیست

یک سرور برای ارائه تمام خدمات مورد نیاز در سراسر یک شبکه، چه برای شرکت های بزرگ و چه برای کاربران وب خصوصی، مورد نیاز است. انواع خاصی از سرورها مانند سرور ایمیل یا ذخیره فایل برای انجام یک تجارت ضروری هستند. تا چند سال پیش اکثر سرورها در مکان همان کسب و کار مستقر بودند، این روزها بیشتر سرورها مبتنی بر ابر هستند .این بدان معنی است که کسب و کار شما می تواند از هر جایی که اتصال اینترنتی قابل اعتماد وجود دارد کار کند.

سرور-چیست-آسمان-هاست
ویژگی های سرور چیست

آیا برای کار اینترنت به سرورها نیاز داریم؟

سرور بدون اینترنت وجود ندارد. سرورها و کلاینت ها تنها دو نوع تجهیزات موجود در اینترنت هستند. سرورها کامپیوترهایی هستند که به عنوان واسطه بین کلاینت و سرور عمل می کنند. کلاینت ها دستگاه هایی هستند که با اتصال به آنها از این خدمات بهره می بریم.

انواع server ها کدامند

وب سرورها

وب سرور نرم افزار یا سخت افزاری است که به درخواست های مشتریان در شبکه جهانی وب پاسخ می دهد. وظیفه اصلی وب سرور نشان دادن محتوای وب سایت با ذخیره، پردازش و در نهایت تحویل صفحات وب به شخصی است که آنها را درخواست کرده است. وب سرور از SMTP، FTP و HTTP نیز پشتیبانی می کند. از این ها برای ایمیل و حتی ذخیره فایل ها استفاده می شود.

سخت افزار وب سرور به اینترنت متصل می شود و تبادل داده با سایر دستگاه های متصل را تسهیل می کند. نرم افزار وب سرور نحوه ارزیابی فایل های میزبانی شده توسط کاربر را کنترل می کند. فرآیند وب سرور یک پارادایم مشتری-سرور است. نرم افزار وب سرور باید در تمام ماشین های میزبان وب سایت ها باشد. وب سرورها در میزبانی وب یا میزبانی داده برای وب سایت ها و برنامه های کاربردی مبتنی بر وب استفاده می شوند. این تعریف کامل وب سرور است.

سرور-چیست-آسمان-هاست
کاربرد انواع سرور

سرورهای برنامه

یک سرور برنامه شامل یک سیستم عامل سرور و سخت افزار سرور است. سرورهای برنامه منطق تجاری/عملکردی را اجرا می کنند و اجازه دسترسی به کاربر و سایر برنامه ها را می دهند. مدیریت کاربر، امنیت داده یا برنامه و یک رابط مدیریت متمرکز جنبه های مورد نیاز یک سرور برنامه هستند. یک سرور برنامه همچنین می تواند از راه دور از طریق اینترنت و از طریق سیستم های تجاری به شبکه ها یا اینترانت دسترسی داشته باشد.

سرورهای برنامه بر اساس برنامه نصب شده دسته بندی می شوند. ( تفاوت میان سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز )

سرورهای پایگاه داده

سرورهای پایگاه داده بسته به زمینه می توانند به سخت افزار و نرم افزار اشاره کنند. سرور پایگاه داده جزء نرم افزار یک برنامه پایگاه داده سرویس گیرنده-سرور است. همچنین ممکن است به کامپیوتر میزبان پایگاه داده اشاره داشته باشد. سرور پایگاه داده معمولاً یک کامپیوتر پیشرفته تخصصی است که پایگاه داده را میزبانی می کند. مهم است که به یاد داشته باشید که سرور پایگاه داده کاملاً مستقل از طراحی آن است. سرورهای پایگاه داده می توانند طرح های پایگاه داده رابطه ای، فایل مسطح و غیررابطه ای را بپذیرند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسمان هاست را در اینستاگرام دنبال کنید