وب 3 چیست؟ نسل جدید اینترنت

وب-3-آسمان-هاست

بر کسی پوشیده نیست که امروزه هیچ زمینه ‌ای وجود ندارد که در آن اینترنت بکار نرفته باشد. در حوزه اقتصاد نیز اینترنت موجب جهانی شدن جدول اقتصاد و گسترش تجارت الکترونیک شده ‌است. یکی دیگر از بخش ‌هایی که تأثیر زیادی در مبحث اینترنت داشته روابط اجتماعی است که قبل ‌از اختراع اینترنت این روابط برای افراد محدود به اطرافیان بوده و امروزه به کمک اینترنت موجب شده که افراد در سراسر دنیا بتوانند با یکدیگر صحبت کنند. می ‌خواهیم ۲ نسل قبلی وب 3 را با یکدیگر بررسی کنیم تا متوجه شویم به ‌طور دقیق وب 3 چیست .

برای خرید هاست لینوکس ایران کلیک کنید

هاست-لینوکس-ایران-آسمان-هاست

وب ۱ چیست

در ابتدا و در قسمت وب 3 چیست افزودیم که نسل‌ های قبلی یعنی وب ۱ و ۲ تأثیر بسزایی در اینترنت داشته اند. در این خصوص می ‌خواهیم نسل اول اینترنت و تأثیرات آن بر اینترنت جهانی را بررسی کنیم. در نسل اول اینترنت جهانی وجود داشت که تنها تولیدکنندگان محتوا شرکت‌ هایی بودند که به نسبت بزرگ و معروف بودند. این شرکت‌ ها محتواهایی تولید می‌ کردند. در نسل اول اینترنت مردم اغلب مصرف‌ کننده بودند و محتواهای تولید شده از شرکت‌ های بزرگ را می ‌خواندند و از اطلاعات منتشر شده یک شرکت استفاده می ‌کردند. در اینترنت نسل 1 صفحات وب به‌ صورت وبلاگ های شخصی بودند که صفحات آن ها استاتیک و با سرویس ‌های میزبان وب رایگان ساخته می ‌شدند. در اولین نسل از اینترنت تعاملی بین تولیدکننده و مصرف‌ کننده وجود نداشت. به‌ همین خاطر نیز سرعت رشد اینترنت در این دوره بسیار کم شد. این اتفاق موجب شده بود بروز رسانی وب‌ سایت ها دیر به ‌دیر انجام شود.

وب-1-چیست-آسمان-هاست
وب ۱ چیست

وب 2 چیست

برای ‌اینکه بدانیم وب‌ ۳ چیست ابتدا وب ۲ را معرفی می ‌کنیم. وب ۲ که از سال 2005 تا کنون توانسته اینترنت را نسبت‌ به وب ۱ تعاملی ترک کند و به استارتاپ ها اجازه داده پلتفرم ‌های تعاملی تری مانند یوتیوب، فیس‌بوک، ویکی‌پدیا و غیره را ایجاد کنند. از مهمترین دستاوردهای وب ۲ در اینترنت شبکه‌ های اجتماعی بودند به لطف نسل وب ۲ بیگ دیتا و الگوریتم یادگیری ماشین به وجود آمد.

وب 3 چیست

 اما در نهایت نسخه ‌ای که بعد از سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرد وب 3 بود. وب 3 به عنوان باهوش هم شناخته می ‌شود که ویژگی ‌های مختلفی دارد. وب ۳ همچنان درحال تکامل بوده و هیچ ایده ‌ای برای دانستن چگونگی شکل نهایی این نسل از اینترنت وجود ندارد. اینترنت نسل سوم تلاش می‌ کند تا اینترنت فضایی فعال و پویاتر داشته باشد و فضای اینترنت را به ‌عنوان فضایی برای انتقال داده‌ های بزرگ‌ تر تبدیل می‌ کند. وب 3  نسل آینده اینترنت نام دارد. اینترنت امروزی با آنچه که مخترعان اینترنت در سال ‌های دور انتظار داشتند فاصله گرفته است. اینترنت و فضای وب امروزه در زیر سلطه‌ شرکت‌ های معتبری مانند گوگل، فیس‌بوک، اپل و مایکروسافت قرار گرفته و بسیاری از مردم از آن‌ ها استفاده می‌ کنند. ( سرور چیست؟ )

وب-3-آسمان-هاست
وب 3 چیست

وب 3 با به وجود آوردن اینترنت غیرمتمرکز انقلاب بزرگی در صنعت ایجاد کرده است. کاربران می‌ توانند در اینترنت نسل ۳ کنترل کاملی از اطلاعات خود داشته باشند. نسل سوم اینترنت برای ایجاد تغییرات بنیادی در ساخت وب ‌سایت یک الگوی جدید به وجود می ‌آورد.

می ‌توان گفت وب 3 یک مرحله جدید از به‌ روز رسانی اینترنت و سیر پیشرفت آن است. تغییراتی که در اینترنت نسل سوم به‌ وجود آمده موجب می‌ شود که اتفاقات عجیب و بروزتر در فضای اینترنت به وجود بیاید. مهندسان کامپیوتر بر این باورند که با به‌ وجود آمدن نسل سوم اینترنت و تغییراتی که در فضای اینترنت به وجود می آید اینترنت هوشمند تر شده و زندگی افراد ساده ‌تر خواهد شد. وب 3 یا همان اینترنت نسل ۳ به ‌عنوان یک اینترنت نسل جدید شناخته ‌شده که کاربران با استفاده از آن می ‌توانند اطلاعات خود در اینترنت را به ‌آسانی کنترل کنند. نسل سوم اینترنت با مزایا و ویژگی‌ های جدیدی همراه شده و کاربران با استفاده از این مزایا راحت ‌تر جذب آن می ‌شوند. می ‌خواهیم شما را با دنیای جدید و ناشناخته اینترنت نسل سوم آشنا کنیم.

ویژگی ‌های وب 3 چیست

یکی از مزیت‌ های وب 3 فضای سه ‌بعدی است. یعنی بدون این‌ که به ‌طور واقعی در جایی حضور داشته باشید بتوانید قدم زدن در آن مکان را درک کنید. به این معنا که با  اینترنت نسل سوم از پشت سیستم می ‌توانید در یک فضای سه ‌بعدی قدم زده و در مکان ‌هایی که می ‌خواهید بروید.

ویژگی دیگر وب 3 اینترنت رسانه ‌ای است. اینترنت رسانه ای به معنای جستجو کردن فایل ‌های مشابه همدیگر می باشد. برای مثال هنگامی ‌که شما در گوگل یک تصویر سرچ می ‌کنید می ‌توانید فایل های تصویری که مرتبط با آن عکس هستند را مشاهده کنید. یکی از علت‌ های این‌ که می‌ گویند اینترنت نسل سوم باهوش است این مزیت می‌ باشد. فراگیری بیشتر اینترنت توانسته همه زندگی افراد تحت تأثیر قرار دهد. در اینترنت وب‌ 3 کامپیوتر شما باهوش ‌تر بوده و می‌ تواند صفحه وب را نیز بخواند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آسمان هاست را در اینستاگرام دنبال کنید