پهنای باند چیست؟ تفاوت میان پهنا باند با سرعت و ترافیک

پهنای-باند-چیست؟-آسمان-هاست

اصطلاح و کلمه پهنای باند دارای معانی مختلف در کاربرد های مختلف است. اما به طور کلی پهنای باند چیست؟ پهنای باند یعنی مقدار حجم اطلاعات در واحد زمان که اینترنت می تواند آن را مدیریت کند. بطور مثال اتصال اینترنتی که پهنای باند بالایی دارد سریعتر از اتصال اینترنتی است که پهنای باند کمتر دارد.

پهنای باند به خودی خود اندازه گیری سرعت نیست، بلکه نشان دهنده حداکثر سرعتی است که می توان به آن دست یافت. به بیان دیگر فضای کل بار یک کامیون اندازه گیری مقدار باری نیست که در حال حاضر حمل می کند، بلکه نشان دهنده حداکثر مقداری است که می تواند حمل کند.

برای خرید سرور مجازی  کلیک کنید

خرید-سرور-مجازی-آسمان-هاست

چند مورد وجود دارد که میزان پهنای باند اینترنت شما را مشخص می کند. ابتدا پهنای باند با اتصال خانه شما تعریف می شود. هرچه اتصال شما سریعتر بتواند داده ها را انتقال دهد، پهنای باند بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، افرادی که از اتصال فیبر نوری استفاده می کنند نسبت به افرادی که کابل مسی دارند سرعت بیشتری خواهند داشت زیرا فیبر نوری به طور طبیعی داده ها را سریعتر منتقل می کند. پهنای باند هم به همین موضوع اشاره دارد.

پهنای باند معمولاً بر حسب بیت در ثانیه ، بیان می شود و تا نرخ انتقال داده 60 میلیون بیت (مگابیت) در هر ثانیه را در بر می گیرد.

پهنای-باند-چیست؟-آسمان-هاست

چه مقدار پهنای باند نیاز داریم؟

اینکه چه مقدار پهنای باند نیاز دارید بستگی به این دارد که قصد دارید با اتصال اینترنت خود چه کاری انجام دهید. در بیشتر موارد، پهنای باند بیشتر بهتر است، البته باید هزینه و بودجه خود را مد نظر قرار دهید.

به عبارت دیگر، با افزایش پهنای باند، مقدار داده ای که می تواند در یک دوره زمانی معین رد و بدل شود، افزایش پیدا می کند. فرض کنید در حال دیدن فیلم هستید، شخص دیگری در حال بازی کردن یک بازی ویدیویی چند نفره آنلاین است و چند نفر دیگر در همان شبکه در حال دانلود فایل ‌ها یا استفاده از تلفن خود برای تماشای ویدیوهای آنلاین هستند. اگر دائماً قطع و وصلی اینترنت داشته باشید، این کارها کمی کند انجام می شوند. این به پهنای باند مربوط می شود. اما اگر یک پهنای باند مناسب خریداری کنید مشکلات قطع و وصلی اینترنت و کندی آن برطرف می شود.

پهنای باند در مقابل سرعت

پهنای باند و سرعت دو پارامتری هستند که عملکرد سیستم ها را نشان می دهند. هنگامی که به اتصالات اینترنت نگاه می کنیم، گاهی اوقات اصطلاحات “پهنای باند” و “سرعت” به جای یکدیگر با نرخ انتقال داده (یا نرخ بیت) استفاده می شوند. این مربوط به مقدار داده های منتقل شده در یک ثانیه است. با این حال، پهنای باند و سرعت در شبکه و ارتباطات معانی متفاوتی دارند.

پهنای-باند-چیست؟-آسمان-هاست
پهنای باند چیست؟

عرض باند

معنای پهنای باند در ارتباطات برای سیگنال دهی تفاوت بین بالا و پایین ترین محدوده فرکانس است.

پهنای باند با هرتز  اندازه گیری می شود. در الکترونیک، پردازش سیگنال و اپتوالکترونیک نیز به همین معنا است.

برای اتصال شبکه، پهنای باند حداکثر مقدار داده ای است که می تواند در یک واحد زمان منتقل شود. در واحدهای «بیت در ثانیه» یا bps اندازه گیری می شود. بیت واحد اصلی اندازه گیری اطلاعات است. مقدار یک بیت می تواند “0” یا “1” باشد. ( استریم چیست؟ )

سرعت

سرعت (یا نرخ انتقال داده) مقدار داده ای است که در یک اتصال معین در یک دوره زمانی معین منتقل می شود. سرعت یک اتصال را نیز می توان بر حسب «بیت در ثانیه» یا  bps اندازه گیری کرد.

تفاوت بین سرعت و پهنای باند چیست؟

پهنای باند همانطور که گفتیم بر حسب هرتز اندازه گیری می شود. ولی سرعت فقط بر حسب بیت در ثانیه اندازه گیری می شود.

برای یک شبکه سرعت یک اتصال نمی تواند بیشتر از پهنای باند اتصال شبکه باشد.

پهنای-باند-چیست؟-آسمان-هاست

آیا پهنای باند با سرعت یکسان است؟

اول اینکه پهنای باند با سرعت برابر نیست بلکه آنها به هم مرتبط هستند اما یکی نیستند. پهنای باند اینترنت تعیین می کند که چه مقدار داده می تواند بارگیری یا بارگذاری شود. عنصر تعیین کننده سرعت آپلود و دانلود، سرعت اینترنت است.

 Mbps مخفف “مگابیت بر ثانیه” است. این معیار اندازه گیری پهنای باند اینترنت است. به زبان ساده، پهنای باند میزان دانلود اتصال اینترنت شما است. این حداکثر سرعتی است که با آن می توانید داده ها را از اینترنت به رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود دانلود کنید. سرعت به حداکثر سرعتی تلقی می شود که می توانید داده ها را با آن در شبکه اینترنت انتقال دهید که معمولاً بر حسب مگابیت در ثانیه (Mbps) اندازه گیری می شود. پهنای باند به حداکثر مقدار داده ای اشاره دارد که اتصال شما می تواند در هر زمان از آن استفاده کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =