یافتن لیست تمام پورت های باز در لینوکس

یافتن لیست تمام پورت های باز در لینوکس

در این مقاله، قبل از یافتن لیست تمام پورت های باز در لینوکس ما به طور خلاصه در مورد پورت ها در شبکه های کامپیوتری صحبت خواهیم کرد و به نحوه انتقال همه پورت های باز در لینوکس می پردازیم.

در شبکه کامپیوتری ، یک پورت یک نهاد منطقی است که به عنوان نقطه پایانی ارتباط برای شناسایی یک برنامه یا داده پردازش شده در سیستم عامل لینوکس عمل می کند. این شماره 16 بیتی (از 0 تا 65535) است که برنامه ها را در یک سیستم از یک دیگر متمایز میکند.

دو پروتکل انتقال محبوب اینترنت، پروتکل کنترل انتقال (TCP) و پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP) و دیگر پروتکل های کمتر شناخته شده، از شماره های پورت برای جلسات ارتباطی استفاده می کنند.

علاوه بر این، ترکیبی از آدرس IP، پورت و پروتکل مانند TCP / UDP به عنوان یک سوکت شناخته شده است، و هر سرویس باید یک سوکت منحصر به فرد داشته باشد.

زیر دسته های مختلفی از پورت ها :

  • 0-1023 – پورت های خوب شناخته شده، همچنین به عنوان پورت های سیستم اشاره می شود.
  • 1024-49151 – پورت های ثبت شده، همچنین به عنوان پورت های کاربر شناخته می شود.
  • 49152-65535 – پورت های پویا، همچنین به عنوان پورت های خصوصی اشاره می شود.

شما می توانید لیستی از برنامه های مختلف و ترکیب پورت / پروتکل را در فایل / etc / services در لینوکس با استفاده از دستور cat ببینید:

 cat /etc/services 
OR
 cat /etc/services | less

برای لیست تمام پورت های باز یا در حال حاضر پورت های در حال اجرا از جمله TCP و UDP در لینوکس، ما از netstat استفاده خواهیم کرد، یک ابزار قدرتمند برای نظارت بر ارتباطات شبکه و آمار است.

 netstat -lntu

جایی که :

  • -l – تنها سوکت های گوش دادن را چاپ می کند.
  • -n – شماره پورت را نشان می دهد
  • -t – لیست پورت های Tcp را فعال میکند
  • -u – پورت های udp را فعال میکند

شما همچنین می توانید از دستور ss، یک ابزار مفید شناخته شده برای بررسی سوکت در یک سیستم لینوکس استفاده کنید. دستور زیر را اجرا کنید تا همه پورتهای باز TCP و UCP شما را لیست کند:

ss -lntu

به طور خلاصه، شناخت مفهوم پورت ها در شبکه های کامپیوتری برای مدیران شبکه و سیستم بسیار حیاتی است. شما همچنین می توانید از طریق این راهنما netstat با نمونه های ساده، دقیق و به خوبی آشنا شوید.

این اخرین آموزش ما در مورد یافتن لیست تمام پورت های باز در لینوکس نیست شما میتوانید از طریق فرم تماس با ما ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *