لینک UTM چیست و چگونه کار می کند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

لینک Urchin Traffic Monitor که به‌ اختصار UTM نام دارد از روش‌ هایی برای بررسی و کنترل ورودی سایت است. در این مطلب می‌ خواهیم بدانیم UTM چیست و چه کاربردی دارد. سپس نحوه رهگیری آن را به شما آموزش دهیم. بدون شک در دست داشتن اطلاعات دقیق از یک سایت کمک شایانی برای مدیران و دیجیتال مارکترها می کند. با استفاده از لینک UTM به‌ راحتی متوجه خواهید شد که ترافیک ورودی شما از کجا بود و کجای وب‌ سایت را باید اصلاح کنید و چه مواردی باید تکرار شوند. یکی از بهترین روش‌ های پیشنهادی برای یافتن این اطلاعات استفاده از کدهای UTM است. اگر می‌ خواهید بدانید لینک UTM چیست ادامه مطلب به شما کمک خواهد کرد.( خرید هاست پرترافیک )

کاربرد utm
کاربرد utm

UTM چیست ؟ و چه کاربردی دارد

UTM چیست ؟

UTM  ها یکسری رشته‌ های متنی هستند که به آدرس یک وب‌ سایت یا URL اضافه می‌ کنیم. با استفاده از این لینک مدیر سایت می‌ تواند میزان ترافیک سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهد. با استفاده از این کدها تمامی داده‌ های مورد نیاز برای تحلیل ترافیک به دست شما خواهند رسید. به‌ راحتی می‌ توانید با استفاده از این لینک‌ ها ببینید که بیشترین ترافیک برای کدام صفحه بوده‌ است. اگر بتوانید لینک UTM را به‌ درستی تنظیم کنید اطلاعات ارزشمندی دریافت خواهید کرد. 

درصورتی که تبلیغات خود را به یک سایت ، کانال، پیج، وبلاگ و... به ‌طور هم ‌زمان بدهید بعد از مدتی می بینید که مشتری ‌های زیادی جذب کرده اید. در اینجا مشکلی که وجود دارد این است که شما دقیقاً نمی ‌دانید که این مشتری ‌ها از طرف کدام وب‌ سایت پیج یا شخص موردنظر به سمت شما آمده اند. اگر بدانید که مشتری ‌ها از سمت کدام شخص بیشتر جذب شده اند بهتر می ‌توانید هزینه ‌هایتان را برنامه ‌ریزی کنید. به ‌طوری ‌که دفعات بعدی تبلیغات خود را به جایی که مشتری های زیادی جذب کرده بدهید و به سایت ‌هایی که مشتری ‌های کمتری به سمت شما آورده دیگر درخواست تبلیغات نکنید.

مطالب بیشتر اطلاعات بیشتر

آموزش کامل yoast seo

لینک utm
لینک utm

لینک Utm چیست و کجا استفاده می شود

از لینک UTM در کجا استفاده می‌ شود

به‌ طور واضح در هر جایی می‌ توانید از این لینک‌ ها استفاده کنید. شما هر URL که مد نظرتان است را می‌ توانید به یک UTM اضافه کنید و بهترین پیوندها را شناسایی کنید. مواردی که استفاده از UTM در آن ها توصیه می شود عبارت‌ اند از:

 • استفاده از لینک UTM در شبکه ‌های اجتماعی با استفاده از لینک UTM در شبکه‌ های اجتماعی مخصوصاً اینستاگرام که یک بستر خوب برای تبلیغات به شمار می ‌رود می ‌توانید بررسی کنید که کدام کانال تبلیغی بیشترین ورودی را برای شما داشته است. با استفاده از لینک‌ های UTM دقیقاً خواهید فهمید که کدام راه توانسته بیشترین ورودی را برای شما ایجاد کند و کدام کمترین ورودی را برای شما ایجاد کرده‌ است در نتیجه سرمایه گذاری بیشتری در کانالی که باعث شده سود بیشتری به شما برسد خواهید کرد. با استفاده از کانالی که توانسته بیشترین ورودی ها را نصیب شما کند بودجه خود را بهینه‌ تر کنید .
 • خبرنامه های ایمیلی و پیامکی با استفاده از لینک UTM در خبرهای نامه ‌های ایمیلی و پیامکی می ‌توانید میزان اثربخشی لینک هایی که درون متن ایمیل شما قرار دارند را مورد بررسی قرار دهید.
 • استفاده از لینک UTM در تبلیغات کلیکی از پرطرفدارترین تبلیغات نمایشی در تبلیغات وب تبلیغات کلیکی هستند که با استفاده از لینک ‌های UTM می‌ توانید متوجه شوید که تبلیغات شما چقدر اثربخش بوده ‌اند.
 • اینفلوئنسرهادر برخی موارد بلاگرها یا همان اینفلوئنسر ها از فالوور و لایک فیک استفاده می ‌کنند با استفاده از لینک UTM می ‌توانید کلک آن ‌ها را رو کنید . می ‌توانید در اینستاگرام تعداد لینک استوری را با Utm مشخص کنید.
utm link
utm link

ساخت لینک یو تی ام

چگونه لینک UTM بسازیم

به‌ طور واضح در هر جایی می‌ توانید از این لینک‌ ها استفاده کنید. شما هر URL که مد نظرتان است را می‌ توانید به یک UTM اضافه کنید و بهترین پیوندها را شناسایی کنید. مواردی که استفاده از UTM در آن ها توصیه می شود عبارت‌ اند از:

 • در مرحله اول نیاز است تا در جستجوی گوگل عبارت Google campaign را تایپ کنید سپس روی اولین لینک کلیک کنید.
 • بعد از این ‌که لینک موردنظر را باز کردید یک فرم نمایش داده می‌ شود که اطلاعاتی مانند URL سایت منبع کمپین و.. را از شما می ‌خواهد. اطلاعاتی که می ‌خواهد را تکمیل کرده و لینک URL در پایین صفحه نمایش داده می‌ شود.
 • در مرحله بعدی برای کوتاه ‌سازی لینک از ابزاری مثل bit.ly استفاده کنید.
 • در مرحله چهارم در صورت استفاده از این ابزار برای راه ‌اندازی سایت فروش، گوگل به ‌صورت خودکار کمپین ‌های ورودی به سایت را ردیابی کرده و این کار باعث می ‌شود میزان موفقیت لینک ‌های موردنظر سنجیده شود و شما را برای ساخت دیگر لینک ها راهنمایی کند. با استفاده از این ۴ مرحله موفق خواهید شد تا کدهای UTM سفارشی بسازید.

نکته مهم : لینک UTM تاثیری در سئو سایت ندارد. ( لینک به مقاله سئو چیست)

ساختار UTM

 انواع پارامترهای  Utm را می ‌توانیم به موارد زیر خلاصه کنیم:

 • منبع یا utm source
 • کمپین یا utmcampaign
 • بستر، رسانه یا utmmedium
 • محتوا یا utmcontent
 • محتوا یا utmcontent
 • عبارت کلیدی یا utm_term

از سه پارامتر اول بیشتر استفاده می شود. کاربرد این پارامترها را در ادامه بیان کرده‌ ایم.

یو تی ام چیست
یو تی ام چیست

پارامترهای لینک UTM چیست

 • منبع یا utm source با توجه به این پارامتر می‌ توانید تشخیص دهید که ترافیک از کجا نشأت گرفته است.
 • کمپین یا utmcampaignبا استفاده از این پارامتر می ‌توانید یک کمپین خاص را ردیابی کنید. با این پارامتر می ‌توانید تمایز ترافیک بین برنامه هایی مانند فیس ‌بوک یا ایمیل و کمپین‌ های تبلیغاتی مختلف را تشخیص دهید.
 • بستر، رسانه یا utmmedium این پارامتر نوع ترافیکی که توسط کاربر ایجاد شده را مشخص می‌ کند. به ‌طور مثال اگر این ترافیک از طرف گوگل است از کد CPC بعد از این پارامتر استفاده می‌شود.
 • محتوا یا utmcontent گاهی مواقع پیش می ‌آید که چندین لینک داشته باشید که از یک نشانه‌ی اینترنتی استفاده می کنند با استفاده از این پارامتر می‌ توانید لینکی که روی آن کلیک شده ‌است را مشاهده کنید.
 • عبارت کلیدی یا utm_termبا استفاده از این پارامتر می ‌توانید عبارات کلیدی که کاربر سرچ کرده را پیگیری کنید.

نحوه دیدن گزارش

 برای ‌اینکه بتوانید گزارش لینک ‌های UTM را پیگیری کنید (لینک‌های کمپین) باید از Google Analytics استفاده کنید. Google Analytics به ‌صورت پیش ‌فرض یکسری گزارش برای کمپین‌ ها به شما می ‌دهد. با این گزارش خواهید فهمید که کاربرانی که از هر لینک آمده ‌اند چگونه و به چه اندازه تعامل داشته ‌اند.

کلام پایانی

در دنیای امروزی و در عصر تکنولوژی افراد زیادی  در دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند که باعث رقابت در این عرصه شده ‌است. همین رقابت باعث شده تا یک استراتژی بازاریابی درست و دقیق، مهم باشد. با توجه به این ‌که بودجه محدودی در اختیار دارید و زمان کافی در اختیار ندارید متوجه می شوید که کدام بخش از تبلیغات شما تأثیرگذار بوده ‌است. همانطوری که در مقاله UTM چیست متوجه شدید ساخت لینک UTM بسیار ساده خواهد بود. همین موارد باعث خواهد شد تا استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بهبود یابد و برای پیشرفت وب ‌سایت خود پیشرو باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

هاستvpsسرور اختصاصی