معتبرترین و بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

لیست محتوا

اینستاگرام آسمان هاست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه در همه دنیا، کاربران به تست سرعت اینترنت نیاز دارند، زیرا دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی سریع به اطلاعات و انواع خدمات آنلاین یک نیاز مهم و ضروری است. اما چطور می­توان مطمئن شد که سرعت اینترنت ما در بهترین حالت است؟ بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت داخلی و بین‌المللی ابزارهای بسیار کارآمد برای این کار است هستند. اما باید این نکته را در نظر داشت که جوابی که این سایت­ها به شما می­دهند تا حد زیادی به انتخاب سایت بستگی دارد. عوامل مختلفی می­تواند بر سرعت اینترنت از جمله نوع اتصال، محل زندگی و تجهیزات مورد استفاده تاثیر بگذارند که باعث امری پیچیده می­شود، اما با استفاده از تست سرعت می­توان به طور دقیق­تری این موارد را مشخص کرد. در این مطلب چند مورد از معتبرترین و بهترین سایت­‌های تست سرعت اینترنت را به شما معرفی می­کنیم تا بتوانید با دقت بیشتری سرعت اینترنت خود را ارزیابی کنید، اما قبل از آن درباره چند مورد از معیارهای تاثیرگذار در سرعت اینترنت توضیح می­دهیم.

سایت‌های تست سرعت اینترنت
سایت‌های تست سرعت اینترنت

معیارهای تاثیرگذار در سرعت اینترنت

  • سرعت دانلود(Download Speed)به میزان داده‌ای که می‌توانید از اینترنت دریافت کنید سرعت دانلود گفته می‌شود. این سرعت به واحد مگابایت بر ثانیه یا کیلوبایت در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. به عبارتی دیگر، سرعت دانلود نشان دهنده توانایی اینترنت در دریافت داده‌ها از سرورها یا منابع دیگر است. برای مثال، اگر اینترنت شما سرعت دانلود 10 مگابایت بر ثانیه داشته باشد، یعنی شما می‌توانید 10 مگابایت اطلاعات را در هر ثانیه از اینترنت دریافت کنید. عوامل مختلفی نظیر پهنای باند ()، ترافیک شبکه و فاصله فیزیکی از سرورها در سرعت دانلود تاثیر دارند.
  • سرعت آپلود(Upload Speed) سرعت آپلود به میزان داده‌هایی که می‌توان در اینترنت ارسال کرد، اشاره می‌کند. سرعت آپلود نیز مانند سرعت دانلود، در واحد مگابایت بر ثانیه یا کیلوبایت بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. به عبارتی سرعت آپلود نشان دهنده توانایی اینترنت در ارسال داده به سرورها یا منابع دیگر است. عوامل تاثیرگذار بر سرعت آپلود مانند سرعت دانلود به پهنای باند، ترافیک شبکه و فاصله فیزیکی از سرورها هستند. سرعت آپلود زمانی مهم است که بخواهید فایل یا داده‌های بزرگ را در اینترنت بارگذاری کنید، مانند آپلود تصاویر یا ویدئوها.
  • پینگ(Ping)پینگ یکی از معیارهای مهم در شبکه‌های کامپیوتری است. به مدت زمانی که یک بسته داده از سیستم فرستنده به سیستم گیرنده در شبکه ارسال و دوباره به سیستم فرستنده برمی‌گردد پینگ گفته می‌شود. پینگ کم نشان دهنده تاخیر کم و ارتباط سریع در شبکه است، در حالی که پینگ بالا به معنای تاخیر زیاد و سرعت کم است. به طور کلی، پینگ زمانی مهم است که از ارتباطات زنده (real-time) مثل تماس تلفنی یا بازی¬های آنلاین استفاده می‌شود.
  • تاخیر(Latency)در شبکه‌های کامپیوتری، به تاخیر ناشی از انتقال داده در یک شبکه تاخیر یا latency گفته می‌شود و به زمانی اشاره دارد که یک بیت اطلاعات، از یک نقطه به نقطه دیگر در شبکه منتقل می‌شود. تاخیر، نقش مهمی در تعیین عملکرد شبکه‌ها، بازی‌های آنلاین، تماس‌های تلفنی اینترنتی و بسیاری از فعالیت‌های دیگر در شبکه‌های کامپیوتری دارد. تاخیر زیاد می‌تواند منجر به تجربه کاربری ضعیف، در مواقعی که نیاز به سرعت سریع در شبکه است، می‌شود.

برای بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت می­توانید از سایت­های معتبری که در این مقاله از آن­ها نام می­بریم استفاده کنید.

تست سرعت اینترنت

تست سرعت اینترنت تقریبا در همه جای دنیا یکسان است. چه در ایران باشید و چه در خارج از ایران، می­توانید با همه سایت­های داخلی و خارجی سرعت اینترنت خود را تست کنید و بررسی کنید که سرعت دانلود و آپلود اینترنت شما چقدر است. به همین خاطر می­خواهیم شما را با بهترین سایت‌­های تست سرعت اینترنت آشنا کنیم.

بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

بهترین سایت‌های بین­‌لمللی تست سرعت اینترنت

در زیر چند سایت معتبر و شناخته شده برای انجام تست سرعت اینترنت ذکر شده که می­توانید از آن­ها برای انجام تست سرعت استفاده کنید.

Speedtest by Ookla

Speedtest by Ookla یکی از بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت است که توسط شرکت Ookla ارائه می­شود، که یک شرکت معتبر در زمینه ابزارهای تست سرعت اینترنت است. Speedtest به دلیل سادگی کاربری و اطلاعات دقیقی که ارائه می­دهد، به عنوان یکی از محبوب­ترین ابزارهای تست سرعت اینترنت در جهان شناخته می­شود.این وب­سایت به کاربران اجازه می­دهد تا با یک کلیک سرعت اینترنت خود را اندازه­گیری کنند. این ابزار به صورت آنلاین عمل می­کند و نتایج تست که شامل دو پارامتر اصلی، یعنی دانلود (download) و آپلود (upload) هستند را به صورت مگابایت بر ثانیه (Mbps) نشان می­دهد.از دیگر امکاناتی که توسط Ookla ارائه می­شود شامل:
سایت تست سرعت Ookla
سایت تست سرعت Ookla
  • پینگ (Ping) و Jitter: امکان تست پینگ و اندازه‌گیری jitter را می‌دهد که این اطلاعات برای بررسی تاخیر و پایداری اتصال اینترنت مهم هستند.
  • انتخاب سرور تست: با این ویژگی کاربران می‌توانند سرور تست را به دلخواه انتخاب کنند، که به آن‌ها کمک می‌کند تا تاثیر فاصله فیزیکی بین کاربر و سرور را بررسی کنند.
  • تست سرعت متقارن: با استفاده از این ویژگی می¬توان تست سرعت دانلود و آپلود را با دستگاه‌های مختلف انجام داد.
  • نمودار تاریخچه‌ها: نمودار تغییرات سرعت اینترنت، در طول زمان را به کاربران نمایش می‌دهد.

همچنین Ookla یک اپلیکیشن موبایل را برای دستگاه­‌های هوشمند ارائه کرده است که کاربران بتوانند از طریق آن راحت­‌تر سرعت اینترنت خود را اندازه­‌گیری کنند.

Fast.com

Fast.com یکی دیگر از بهترین سایت‌های  تست سرعت اینترنت است که توسط شرکت Netflix ارائه شده است. این سرویس با هدف اندازه­گیری سرعت اینترنت برای پخش فیلم و برنامه­های تلویزیونی از سرورهای Netflix استفاده می­کند. به دلیل سادگی استفاده از Fast.com و همچنین امکان استفاده در تلفن­های همراه بسیاری از کاربران از این سرویس برای تست سرعت اینترنت خود استفاده می­کنند.
سایت تست سرعت Fast.com
سایت تست سرعت Fast.com

وب­سایت Fast.com به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارد و هنگام باز کردن صفحه وب، به طور خودکار شروع به اندازه­گیری سرعت اینترنت می­کند. برای انجام تست از پروتکل امن HTTPS استفاده می­کند و نتایج اندازه­گیری شده توسط وب­سایت، فوری و به صورت مگابایت بر ثانیه نمایش داده می­شود. این سرویس نه تنها نتایج تست را نمایش می­دهد، بلکه اطلاعات فنی مانند آدرس IP و اطلاعات DNS را نیز ارائه می­کند. Fast.com امکان اشتراک گذاری نتایج تست را نیز به کاربران می­دهد.

Fast.com به طور خاصی روی تست سرعت دانلود متمرکز است و از کاربران می­خواهدکه هیچگونه اطلاعات اضافی یا ابزارهای نصبی نداشته باشند. این سادگی باعث می­شود که کاربران به راحتی بتوانند سرعت دانلود اینترنت خود را اندازه­گیری کنند و مشکلاتی که ممکن است هنگام پخش فیلم و برنامه‌های تلویزیونی رخ دهد را تشخیص دهند.

M-Lab. M-Lab Internet Speed Test

M-Lab (Measurement Lab) یک پروژه علمی متن باز است که توسط گروه­‌های تحقیقاتی مختلف در دانشگاه­‌ها و موسسات علمی گردآوری شده است. هدف از این پروژه ارائه ابزارها و منابع برای انجام تحلیل­‌های متنوع در زمینه شبکه­‌ها و ارتباطات اینترنتی است. یکی از خدمات M-Lab ابزار M-Lab Internet Speed Test است.
سایت تست سرعت M-Lab Internet Speed Test
سایت تست سرعت M-Lab Internet Speed Test

M-Lab Internet Speed Test این امکان را به کاربران می­دهد تا سرعت دانلود و آپلود اینترنت خود را اندازه­گیری کنند. همچنین علاوه بر اندازه­گیری سرعت اینترنت ویژگی­هایی از جمله نمودارها و آمار تحلیلی، پشتیبانی از HTML5، تست پینگ (ping) و انتخاب سرور تست را داراست.

این ابزار از زیرساختی توزیع شده در سراسر جهان استفاده می­کند تا بتواند در مناطق مختلف سرعت اینترنت را تحلیل کند. M-Lab کاربردهای زیادی دارد، برخی از این کاربردها شامل اندازه­گیری تاخیر (latency)، شناسایی تحریف ارتباطات (censorship detection) و تحلیل مسائل احتمالی در شبکه­های اینترنتی هستند. تمام ویژگی­‌هایی که به آن­ها اشاره شد این امکان را برای کاربران فراهم می­کند تا نتایج تست سرعت اینترنت و عملکرد اتصال شبکه خود را با جزئیات دقیق­تری بررسی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

هاستvpsسرور اختصاصی